Úvod > Domy chráněné zemí > Nejčastěji kladené otázky

Není v nich tma?

Kdyby do domu chráněného zemí nebyl zajištěn dostatečný přístup denního světla podle platných stavebních norem, nebylo by na takový dům samozřejmě vydáno stavební povolení. A protože projektanti i stavebníci domů chráněných zemí kladou na tuto otázku mimořádný důraz, setkáváme se často s tím, že jsou prosvětleny ještě lépe, než běžné rodinné domky.

Do zadních prostor domu bez klasických oken lze denní světlo snadno přivést pomocí tubusových světlovodů, které jsou na trhu běžně dostupné. Jejich moderní konstrukce zesiluje přirozené světlo oblohy (dokonce i podmračené) a osvětluje interiér tím nejpřirozenějším způsobem - seshora

Není v nich vlhko?

Vlhko v interiéru mívá obecně dvě příčiny – špatnou hydroizolaci stěn, nebo kondenzaci vzdušné vlhkosti na chladných stěnách (jde o stejný princip, jakým se v zimě rosí okna nebo brýle). Konstrukce domu chráněného zemí vylučuje obojí: kvalitní, obvykle dvouvrstvá hydroizolace je samozřejmostí, tepelná izolace na bázi extrudovaného polystyrenu mezi stěnou a obklopující zeminou pak brání prochládání stěn. Zvláštností domu chráněného zemí je, že stěny, podlahy a strop jsou zpravidla stejně teplé jako vzduch v místnosti, takže na rozdíl od běžných domů na nich vlhkost nekondenzuje.

Jak se v nich topí?

Obecně jakkoliv, podle místních možností - plynem, elektřinou, dřevem, či fosilními palivy. Oproti běžným domům však vystačíme s nižšími výkony kotlů a hlavně s podstatně nižší spotřebou paliva. Nízká energetická náročnost domů chráněných zemí pak přímo vybízí k použití obnovitelných zdrojů. Na Jižních Chlumu jsou proto základním zdrojem tepla a teplé vody sluneční kolektory. Jako doplňkový zdroj v období nedostatku slunečního svitu slouží elektrická topná vložka nebo krb s teplovodní vložkou - snahou je, aby nepřišlo nazmar ani tzv. odpadní teplo, když si zatopíme v krbu. Tyto zdroje společně nebo jednotlivě dle pokynů automatické regulace vyhřívají akumulační zásobník, který své teplo předává větrací jednotce pro teplovzdušné vytápění a současně systému pro rozvod horké vody.

Jsou dobře větrané?

Ano, lépe než obvyklé rodinné domy, o tuzemských panelákových bytech ani nemluvě. Kvalitní vzduchotechnika, splňující přísné hygienické normy EU, je součástí vytápěcího systému. Do domů na Jižním Chlumu je neustále přiváděn čerstvý vzduch předehřátý (nebo v létě chlazený) vzduchem odsávaným. Tato tzv. rekuperace tepla je dalším významným zdrojem úspor energie. Od jara do podzimu ale většina obyvatel vzduchotechniku zpravidla vypíná a větrají "klasicky" okny.

Jaké je cena ve srovnání s klasickým domem?

Dům chráněný zemí nestojí ani více, ani méně než jiný ekonomický rodinný domek nebo byt v novém bytovém domě. Vzhledem k užitným hodnotám domů chráněných zemí a zvláště pak vzhledem k jejich velmi levnému provozu je to v každém případě mimořádně výhodná investice s rychlou návratností.

 
 
 
lighway - tubusové světlovody betvar - výstavba, sanace a opravy betonových konstrukcí